برنامه معرفت جمعه ها ساعت 19 پخش و روزهای سه شنبه ساعت 11 و جمعه ها ساعت 3 بامداد تکرار می شود .

سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

مقدمه کتاب «در سخن»

 
قدرت یک سخن خوب و تاثیر گذار گاهی از ساعتها گفتارها و پندها موثرتر است. هرچه سخن آدمی عقل پذیرتر و قابل تامل تر باشد، تاثیر بیشتری گذاشته و البته حاکی از قدرت عقلانی گوینده سخن نیز می باشد. به گفته استاد بزرگوار، سخن و زبان از غیب شخص می آید و می توان نتیجه گرفت که هرچه غیب اشخاص دارای درجات بالاتری باشد، سخن آنها نیز دارای مراتب بالای عقلانی خواهد بود.
 
در عصر مدرن ما و در دنیایی که سرعت و کوتاه گویی و بی حوصلگی برای تحصیل علوم به صورت تفصیلی، حرف اول را می زند، کتابهایی با عنوان «جملات کوتاه» در بین ما جا پیدا کرده اند و در این عرصه جولان می دهند. کتابهایی که گاه با نگاه فکاهی و طنز و گاه با جملات اندیشمندان مختلف همراه می شود و تاویل و تفسیرهای مختلف پیدا می کند.
 
شاید کمتر کتابی با عنوان «جملات کوتاه» به مسائل اساسی فلسفه پرداخته است. همان طور که شما سروران عزیز نیز می دانید، جملات فلسفی کوتاه که در بین اکثر عموم مردم جا افتاده است، بیشتر جملاتی است که به جنبه های روان شناسانه می پردازد اما کمتر دیده می شود که به مسائل هستی شناسی و روز فلسفه های اسلامی و غرب پرداخته شود.
 
کتاب «دُرّ سخن» که به کوشش دوست عزیزم جناب آقای «امیر اسماعیلی» جمع آوری شد؛ مجموعه ای است از گفتارهای فلسفی و عرفانی حکیم عالی قدر دکتر ابراهیمی دینانی، در برنامه معرفت یا کلاسهای فلسفه عمومی ایشان، ایراد شده است.
 
جملات کوتاه این کتاب، قرائتی نو در فضای مجازی و فضای نشر فرهنگی و علمی کشور است که می تواند الگو بخش و آموزنده برای بسیاری از علاقه مندان حوزه علوم انسانی و حکمت و فلسفه به شمار آید. نگاه این کتاب به جمله کوتاه، صرفا یک نگاه سطحی به جملات دکتر دینانی نیست بلکه یک گزارش است از هستی شناسی و معرفت شناسی. اما نباید از کنار این نکته ساده بگذریم که دغدغه ها و مشکلات اساسی فلسفه را می توانید در بین جملات این کتاب، جستجو کنید و حتی عقل را اقناع کرد.